Rosols – rasols – Olivjē, ka nu kurš ir sācis saukt šos salātus, kā Rude teica – tas jau ir SUGAS vārds. Klasiskās receptes ir izsmalcinātas, pārbagātas delikatesēm un visādiem labumiem, bet ikdienā ir pats vienkāršākais, visi zinām pamatsastāvdaļas, bet ne visiem un ne vienmēr sanāk labi un garšīgi. Pati arī mēdzu mocīties ar pārāk šķidriem salātiem, glīzdainiem kartupeļiem… Beigu beigās sāku gatavot pēc Rudes tehnoloģijas un vienmēr sanāk ideāli.
Rasolam ir ļoti svarīgi kādā kārtībā liek produktus. Ja tā pēc klasikas, vispirms sajauc krējumu ar majonēzi, pievieno marinētus gurķus, piparus, cukuru, sinepes, var rīvētu ābolu mazliet. Mērci atstāj vismaz uz 2 stundām, tikai tad pagaršo sāli un pārējo, kas mērcei vēl šķiet vajadzīgs.
Tad produktus liek pēc garšas intensitātes pakāpes. Vispirms ar intensīvaku garšu, pēdējos liek kartupeļus un olas pēc vajadzības un tikai tik daudz, lai nezaudētu pamatgaršu.
Mārrutkus es gan neliktu un arī nevienā vecā receptē mārrutku nav šajos salātos.
Klasiskā kombinācija mērcei - krējums, majonēze, sinepes, rīvēts ābols, marinēts gurķis, cukurs, pipari. Un pats galvenais, ka gurķi ir nevis salātu, bet mērces sastāvdaļa, tiem jāatdod sava garša, kas, ja jauksi tos kopā ar kartupeļiem un olām, nekad neizdosies.
Dažreiz vecas rasola receptes minētas siļķes un negi, bet tā gaumes lieta. Ja lik siļķes, tā arī liek mērcē, bet nēģus vēlāk, kopā ar gaļu.
Es par labām esmu atzinusi šādas proporcijas:
Mērcei: 200ml krējums, 200ml majonēze, 4 marinēti gurķi, ½ neliels sīpols, šķipsna sāls, šķipsna cukura, šķipsna maltie melnie pipari, 1tk sinepes, 1tk mārrutki; Salātiem: 2 vārīti burkāni, 4-5 vārīti miltaino šķirņu kartupeļi, 5 vārītas olas, 250g konservēti zirnīši
Sagriež gurķus nelielos kubiņos un sajauc ar pārējām mērces sastāvdaļām. Atstāj ievilkties, tikmēr sagriež burkānus, olas un kartupeļus. Mērcē iemaisa zirnīšus un pārējos dārzeņus, izmaisa un liek vēsumā līdz pasniegšanas brīdim.
Tā kā svētku galdam parasti šos salātus taisu kā piedevu dažādām uzkodu gaļām un zivīm, tad klāt gaļas izstrādājumus nelieku. Savukārt, ja tie paredzēti ikdienai, tad vispirms mērcē iemaisu vārītu gaļu vai desu. Kā arī citi maldīgi izvēlas cepamo šķirņu kartupeļus, tie nekad tik labi neuzsūks mērci un nedos stingrību salātiem, kā miltainie. Vēl vien priekšnosacījums salātu (jebkuru) gatavošanā ir sastāvdaļu sasmalcināšanas veids. Viss jāsmalcina tik liels un tādā veidā kā var sasmalcināt mazāko no sastāvdaļām. Piemēram, ja tiek pievienoti zaļie zirnīši, tad arī parējais ir jāgriež līdzīga lieluma kubiņos, ja zirnīšus neliek, var griezt arī salmiņos, ceturtdaļās utml.
ooo, es noteikti izmēģināšu! 🙂 Paldies… 🙂