Latviešu tradicionālie ēdieni. Pirmās asociācijas? Štovēti kāposti, zirņi ar speķi, desas. Šie trīs laikam ir populārākie, bet neba no tā vien senie latvieši pārtika.
Tiesa gan – pārējais pa lielam ir nosaukts tādos vārdos, ka nosaukums vien apetīti neizraisa, piemēram, skābputra. Varbūt arī kādreiz sadūšotos šādu brīnumu nogaršot, bet palasot gatavošanas procesu, pazūd pēdējā vēlme to darīt.
Pilnīgi pretēji sanāca ar zirņu pikām un grūbām. Uz Mārtiņdienu biju nolēmusi pievērsties tradicionāliem ēdieniem un viens no tiem bija tieši pikas. Līdz šim biju izvairījusies tās taisīt, jo likās pārāk darbietilpīgi – jāvāra, jāmaļ, jācep, jājauc… Beigās izrādījās, ka tas ir ātri un vienkārši.
400g pelēkie zirņi, 400g kartupeļi, 200g kūpināts/žāvēts speķis vai cauraudzis, 4 lieli sīpoli, sāls, 1 ēd.k. cukurs, eļļa vai tauki cepšanai.
Sagatavo sastāvdaļas. Iepriekšējā vakarā iemērc pelēkos zirņus. Gatavošanas dienā novāra zirņus, nepievienojot sāli, samaļ gaļas mašīnā vai kombainā ar kapājamo nazi līdz masa viendabīga. Kartupeļus nomizo, novāra, sastrādā biezenī. Gaļu sagriež smalkos gabaliņos. Sīpolus nomizo, sagriež pusgredzenos.
Veido masu. Sajauc zirņu un kartupeļu masas, rūpīgi sajauc. Pievieno sāli. Gaļu izkarsē pannā. Labāk ir ņemt ar treknumu, un to iztecināt taukos – tad pikas stingrāk turēsies kopā. Nav arī jāņem izlases krūtiņa – tikpat labs būs kūpināts cūkas vaidziņš vai pavēdere. Karstu pievieno masai, vienmērīgi izjauc, nedaudz atdzesē, līdz var paņemt rokās.
Veļ bumbas. Ar ēdamkaroti ņem masu un veido bumbas, kārto šķīvī. Veidojot bumbas masu nevajag spiest un mīcīt, tā ļoti labi turās kopā pati, bumbas tikai kļūs mazākas un ne tik gaisīgas.
Pasniedz. Pirms pasniegšanas sagrieztos sīpolus sacep, pievienojot karoti cukura un šķipsnu sāls. Tos vienmērīgi liek uz bumbām. Papildus klāt var pasniegt skābo krējumu.